Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türk basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yaparak, tüm basın çalışanlarının bu gününü kutladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türk basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yaparak, tüm basın çalışanlarının bu gününü kutladı. Başkan Çelik, “Basın, sadece ve sadece devletten, milletten ve Hak’tan yana taraf olmalıdır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ifade özgürlüğü ve tarafsızlığın basının olmazsa olmazı olduğunu belirtti.  Doğru haber verme ve toplumu bilinçlendirme adına yapılan gazeteciliğin bu yönüyle kutsal bir meslek olduğunu ifade eden Başkan Çelik, bu denli önemli bir görev üstlenen basın mensuplarının tarafsız, özgür ve sansürsüz görev yapmaları gerektiğini söyledi.

Basının önemli bir güç olduğunu da belirten ve bu gücün devlet ve millet yararına kullanılması gerektiğini ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Önemli bir kamusal güç olan gazetecilik elbette sansürsüz ve tarafsız yapılmalıdır; ancak toplumun tüm kesimleri gibi gazeteciler de devletten, milletten ve Hak’tan yana taraf olmalıdır. Ancak bu şekilde basın demokrasinin önemli bir unsuru haline gelir. Şer odaklarının, ülkemize zarar vermek isteyen bir takım güçlerin piyonu olan kişilere karşı en büyük mücadeleyi yine vatanını ve milletini seven gazeteciler yapmaktadır. Ülke menfaatini koruyan ve kollayan, ahlaki değerlerden taviz vermeyen basın ülkemizin gözbebeği kurumların başında gelir. Bu duygu ve düşüncelerle çok zor şartlar altında kutsal bir görev gerçekleştiren basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı tebrik ediyor, yapmış oldukları görevde üstün başarı diliyorum” dedi.