Başkan Çelik Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda önemli açıklamalar yaptı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sanayi Odası'nın Eylül ayı meclis toplantısına konuk olarak Kayseri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başta ulaşım olmak üzere Kayseri ile ilgili yapacakları projeleri açıklayan Başkan Çelik, projeleri arasında yer alan üç önemli sanayi merkezinden de bahsetti. Çelik, Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB'si, Güneş Enerjisi OSB'si ve Savunma Sanayi oluşturulmasına yönelik çalışmaların Kayseri'ye büyük değer kazandıracağını kaydetti.

"BESMELE İLE İŞE BAŞLAYIP, KASAMIZA MUKAYYET OLACAĞIZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sanayi Odası Meclis Toplantısına Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte katıldı. Konuşmasına Kurban Bayramı'nı tebrik ederek başlayan Başkan Çelik, bir şehrin büyümesinde ve gelişmesinde iş adamının katkısının çok fazla olduğunu söyledi. Kendisinin sanayici ve girişimci kimliğini belediye başkanlığına yansıtacağını belirten Başkan Mustafa Çelik, "Sizdeki şirket neyse bizdeki belediye o. Sizde müşteri neyse, bizde de seçmen o. Seçmen memnun olmadığı takdirde ilk seçimde indirir. Bizler de sizler gibi gelişmeleri takip etmek, Ar-Ge yapmak, yeni inşaat tekniklerini, yeni ulaşım araçlarını takip etmek ve kaynak üretmek durumundayız. Bugün yaptığımız katlı kavşakların maliyeti 52 trilyon lira. Kaynak üretmez ve yapılanların kaynağını Ankara'dan beklersek 52 trilyon liralık katlı kavşaklar için 52 sene daha bekleriz. İlçelerimize 250 trilyon liralık yatırım yapıyoruz. Kaynağı Ankara'dan beklersek 250 sene daha bekleriz. En az 150 trilyona mal olacak Şehir Parkı'nı kaynak bulursanız yapabilirsiniz. Kaynak bulursanız araç filonuzu yenileyebilirsiniz. Önümüzdeki sene 50 tane daha otobüs almayı planlıyoruz. 36 tane raylı sistem aracı gelecek. Bunların hepsi için kaynak üretiyoruz. Sabah belediyeyi açarken kendi dükkanınızı açıyor gibi Besmele ile açıp kasaya mukayyet olamazsanız yok olur gidersiniz. Biz bu kaygıları taşıyoruz. Esnaflık, sanayicilik kültürümüzü belediyeye de yansıtacağız" dedi.

"ŞEHRE DAMGA VURACAK PLANLAMALAR YAPIYORUZ"

Belediyede devamlılığın esas olduğunu belirterek bir taraftan başlatılan projeleri bir an önce bitirmek için gayret ettiklerini bir taraftan da şehrin ileriki yıllarına damga vuracak işler için planlamalar yaptıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, başkanlıkta önceliğinin ulaşım ve trafik olduğunu söyledi. Çelik, şöyle konuştu: "İşimiz biraz geç olsun; ama planlı programlı olsun istiyoruz. Sonunda ortaya çıkan estetik ve fonksiyonel olsun. Bizim temel prensibimiz bu. Aceleyle bir şeyler yapalım derdinde değiliz. Kocasinan Bulvarı'ndaki kavşaklar seçtiğimiz inşaat tekniği açısından geç bitiyor; ama son derece estetik ve kaliteli kavşaklara kavuşacağız. Katlı kavşak çalışmalarımız bunlarla bitmeyecek. Kartal kavşağı ile ilgili projenin ön çalışmalarını başlattık. İnşallah baharla beraber temelini atarız. Okullar açılınca trafiği hepimiz gördük. Şehir içindeki tren yolunu bir an önce kaldırırsak kuzey güney hareketliliğini sağlayacak akslar oluştururuz. Bunun için Ulaştırma Bakanlığı'na gittik ve ilgili genel müdürlüklerle uzun süreli toplantılar yaptık. Doğu batı ekseninde de yeni akslar oluşturmamız gerekiyor. Bunun için Kartal kavşağından sonra Tavlusun'a uzanan bir aks açacağız. Bu yol en az Sivas Caddesi kadar yükü kaldıracak bir yol olacak. Ayrıca Kocasinan Bölgesinde de Orta Yolu Kocasinan Belediyesi ile birlikte tamamlamaya çalışıyoruz. Toplu taşımada da önemli projelerimiz var. Banliyö Hattı için revizyon yaptık. Yeşilhisar istikametinden gelenleri Boğazköprü'de, Sarıoğlan'dan gelenleri de Engir Gölü'nü geçtikten sonra raylı sisteme entegre edeceğiz. İnşallah banliyö hattı ile şehrin ana omurgasını güçlendirmiş oluruz. Ayrıca, Erkilet'e havaalanını da içine alacak bir hattımız var. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'ne gidecek hattımız aciliyet taşıyor. Bölge Hastanesi, Terminal, Mobilyakent ve yeni tren garını kapsayacak bir hat olacak. Talas hattının Anayurt'a uzatılması konusunda da proje çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda insanların 'Allah razı olsun, Başkan geldi şu işi halletti' diyecekleri ilk işimiz ulaşım olacak. İkinci önceliğimiz ise kentsel dönüşüm. Ardından da büyük ölçekli yeşil alanlar geliyor."

Hava İkmal'e Türkiye'ye örnek olacak bir şehir parkı yapacaklarını ve bunun için de uluslararası proje yarışmasına çıkacaklarını dile getiren Başkan Çelik, Şeker Gölü yanındaki Keykubat Tepesi'nde de kent ormanı oluşturacaklarını söyledi. Kentsel dönüşümde ilçe belediyelerinin yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı Sahabiye Dönüşüm Projesi'nin bulunduğunu ifade eden Çelik, Ankara'daki bürokratik çalışmaları önemli bir noktaya getirdiklerini, 12 ayrı proje çalışmasını dörde indirdiklerini ve revizyon çalışmalarının sürdüğünü, hak sahipleriyle yapılan çalışmalarda da önemli mesafe kat edildiğini kaydetti.

"ÜÇ AYRI SANAYİ MERKEZİ PLANLIYORUZ"

Başkan Mustafa Çelik, sanayicilere önümüzdeki yıllarda hayata geçirilecek üç ayrı sanayi merkezi ile ilgili de bilgi verdi. Çelik sözlerine şöyle devam etti: "Ankara yolundaki Beydeğirmeni bölgesinde 5 milyon m².lik bir yer var. Kayseri'deki tüm besicileri oraya taşımayı düşünüyoruz. 700-800 bin m².lik bölümü de Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB'si yapmak istiyoruz. Karpuzatan'daki sucuk pastırma imalathanelerini de belli bir takvim içinde oraya taşıyacağız. Hesaplarımıza göre Beydeğirmeni bölgesinde 1 milyon baş hayvan üretebiliriz. Bu da Kayseri'ye her yıl 1 milyar TL kaynak girmesi anlamına geliyor. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa özel önem veriyoruz. Güneş enerjisi ile ilgili de çalışmalarımız var. Kayseri Civarı Elektrik Şirketi şu anda Türkiye'de güneş yatırımı konusundaki en iyi dağıtım şirketi. Başvuran herkese hakları karşılığında dağıtım yapıyor. Sanayicilerimiz uygun ortam ve yer olursa güneş enerjisine yatırım yapmaya hazır. Bunun için arazi temini çalışmalarımız sürüyor. En azından 300 yatırımcının yatırım yapabileceği bir yer için gayret gösteriyoruz. Bunlar dışında Hava İkmal'in havaalanının üzerine taşınmasıyla oradaki 5 milyon m².lik yer havacılık kümelenmesi ve savunma sanayi olabilir. Bununla ilgili girişimlerimizi birlikte sürdüreceğiz."

Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Meclis Başkanı Nurettin Okandan da Başkan Mustafa Çelik'e teşekkür ederek, "Büyükşehir Belediye Başkanımıza toplantımıza katıldığı için teşekkür ediyoruz. Kocasinan Belediyesi'nde gösterdiği başarıyı Büyükşehir'de de göstereceğinden eminiz" dedi.

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak ise "Sayın Başkanımız Kocasinan'da kısa zamanda büyük hizmetler yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanlığından dolayı bir kez daha kutluyorum. Büyükşehir Başkanımız meclis toplantımıza kurmay heyeti ile geldi. Bu da Başkanımızın ekip çalışmasına verdiği önemi gösteriyor. Sayın Başkanımızın, sanayicilik ve girişimcilikte başarı hikayeleri var. İnşallah Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde de çıtayı yükseltecek. Biz başaracağına inanıyoruz. İnşallah Kayseri'yi devler liginde hep birlikte temsil edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Çelik'e Sanayi Odası'nı ziyaretinin anısına hediye takdim edildi.