Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusu'nun İngilizlere karşı büyük bir zafer kazandığı Kûtu-l Amâre Savaşı'nın 100'üncü yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaparak, Osmanlı Ordusu'nun son zaferinin unutulmaması gerektiğini söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusu'nun İngilizlere karşı büyük bir zafer kazandığı Kûtu-l Amâre Savaşı'nın 100'üncü yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaparak, Osmanlı Ordusu'nun son zaferinin unutulmaması gerektiğini söyledi. Bu zaferin Kayseri açısından da çok önemli olduğunu belirten Başkan Çelik, Kayseri'deki Kasap Alayı olarak da bilinen 44'üncü Alay'ın zaferin kazanılmasında etkili olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 29 Nisan 1916'da İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerinin kesin yenilgisiyle sonuçlanan Kûtu-l Amâre Zaferi'nin 1. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olduğunu söyledi. Dicle Nehri kıyısında, Bağdat'ın 170 km güneyinde bulunan Kûtu-l Amâre kasabasında 100 yıl önce büyük bir zaferin yaşandığını dile getiren Başkan Çelik, "Çok büyük kayıplar vererek yazdığımız Çanakkale Destanı'nın ardından çok güç şartlar ve imkansızlıklara rağmen büyük bir zafere daha imza atılmıştır. Osmanlı ordusu karşısında savaşı kaybeden İngilizler, 5'i general olmak üzere 13 binin üzerinde askerle teslim olmuşlardır. Kûtu-l Amâre her ne kadar tarih yazanlar tarafından gerekli değeri görmediyse de her yönüyle Türk tarihinin altın sayfalarından birisidir ve asla unutulmamalıdır" dedi.

Kûtu-l Amâre zaferinin Kayseri için ayrı bir anlamı bulunduğunu da vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, "Karargâhı Zincidere'de bulunan ve Kasap Alayı olarak da bilinen 44. Kayseri Alayı, başta Çanakkale olmak üzere pek çok savaşta üstün başarılar göstermiştir. 44. Alay'ın destanlar yazdığı zaferlerden birisi de Kûtu-l Amâre Savaşıdır. Tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi bugün de Türk ordusunun en seçkin birliklerinden birisi Zincidere'de konuşlanmıştır. Bir asır önce 44. Alay'ın gösterdiği kahramanlığı bugün de Zincidere Komando Tugayımız göstermektedir. Değişen tarihler ve insanlar olmuştur; ama Türk Ordusu'nun ve Kayseri evladının kahramanlığı değişmemiştir" diye konuştu.

Başkan Çelik, Kûtu-l Amâre Zaferi nedeniyle yarın (29 Nisan Cuma) 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda anma programı gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, sözlerinin sonunda Kûtu-l Amâre Zaferini kazananları rahmet ve minnetle andığını belirtti.