Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehrin en önemli sivil mimari örneklerinden olan geleneksel Kayseri Evleri'nin yıkılıp kaybolmasının önüne geçerek ortaya bu güzel 'Kayseri Mahallesi'ni çıkardıklarını söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehrin en önemli sivil mimari örneklerinden olan geleneksel Kayseri Evleri'nin yıkılıp kaybolmasının önüne geçerek ortaya bu güzel 'Kayseri Mahallesi'ni çıkardıklarını söyledi.

Setenönü Mahallesi'ndeki eski Kayseri Evleri'nin restorasyonu ile oluşturulan Kayseri Mahallesi'ndeki çalışmaları yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgiler alan Başkan Çelik, 7 konağın restorasyonu ile başlayan projenin bugün bir mahalleye dönüştüğünü belirterek, "Kayseri'nin sivil mimari alanındaki en güzel örneklerinden olan 7 konağın restorasyonu ile işe başladık. Ayakta kalan, son anda yakalayabildiğimiz bu eserleri restore ederek yıkılıp kaybolmalarının önüne geçtik. Ardından diğer bölümlerin ilavesi ile yüzyıl öncesinin Kayserisi'nden bir mahalle ortaya çıktı. Berberi, butik oteli, hamamı, mahalle bakkalıyla ve bizim eski atalarımızın büyüklerimizin yaşadığı konakların hayata kazandırılmasıyla çok güzel tarihi bir mekan oluştu. İnşallah hem Kayserili hemşehrilerimiz hem de dışarıdan gelen turistler, Kayseri mutfağının eşsiz yemeklerini yiyebildikleri gibi Türkiye ve dünya mutfağından farklı lezzetleri de tadabilecekler. Ayrıca hamam, yine eski doğal haline uygun olarak işletilecek" dedi.

Başkan Çelik, hem günümüz insanının hem de gelecek nesillerin, eski Kayseri Mahallesi'ndeki yaşantıyı burada görme imkanı bulacağını ve bu mahallenin de kültür yolunun en önemli parçalarından birisi olacağını sözlerine ekledi.

USTALIĞINI GÖSTERDİ

Gezi esnasında, çalışma yapan taş ustalarıyla da yakından ilgilenen Başkan Çelik, bir ara keski çekici eline alarak taş yonttu ve bu konudaki ustalığını da göstermiş oldu.