İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyaret etti

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyaret etti. Ziyaretinde Kayseri'nin Türkiye'nin en iyi örneği olarak inanılmaz gelişme gösteren bir kent olduğunu belirten Konuk Büyükelçi, Kayseri'nin çok dinamik bir şehir olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore'u Başkanlık makamında ağırladı. Kayseri'nin Türkiye'nin ortasında ticareti, sanayisi ve hayırseverleriyle ün salmış bir şehir olduğunu belirten Başkan Mustafa Çelik, Kayseri'nin tarihi hakkında bilgi verdi. Kayseri'nin ticari genlerini tarihinden aldığını ifade eden Başkan Çelik, "Kayseri ticaret ve sanayinin yanı sıra eğitim ve sağlıkta da önemli bir şehir oldu. Tek eksiğimiz turizmdi; ama Erciyes'i Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 200 milyon avroluk yatırımımızla önemli bir kış turizm merkezi haline getirdik. Sadece Türkiye'nin değil tüm bölgenin merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Kapadokya-Erciyes ve Kayseri'deki tarihi değerler üçlüsü önümüzdeki yıllarda önemli bir ekonomik değerimiz olacak. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da İngiliz iş adamları ile işbirliğine hazırız" dedi.

Ziyarette çoğunlukla Türkçe konuşan Büyükelçi Richard Moore ise Kayseri'ye 1990 yılında geldiğini ve o günlerde şehrin çok farklı olduğunu söyledi. Kayseri'de daha sonra yaşanan gelişmeyi inanılmaz olarak nitelendiren Büyükelçi Moore, "Türkiye'nin en iyi örneği olarak inanılmaz gelişmiş bir kent oldu. Özellikle tarihi binaları iyi koruyorsunuz ve bundan çok etkilendim. Çok dinamik bir şehir. Ankara'da sık sık görüştüğüm TOBB Başkanımız Kayseri için 'Dünyanın en iyi girişimcileri Kayseri'de' diyor" şeklinde konuştu.

Türkiye ile İngiltere arasında güçlü ticari ilişkiler olduğunu da ifade ederek, böyle de devam edeceğini dile getiren Büyükelçi Moore, "Yakın tarihte Kayseri'ye fahri konsolos atamak istiyoruz. Burada fahri konsolosumuzun bulunması Kayseri ile İngiltere arasındaki ilişkilere katkı verecek" dedi.

Ziyarette Başkan Çelik, Konuk Büyükelçiye günün anısına bir vazo ve Kayseri kitabı hediye etti.