Kayseri Büyükşehir Belediyesinin bilişim ile ilgili yazılım faaliyetleri Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na bağlı Yazılım Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Yazılım Şube Müdürlüğü ihtiyaç duyulan yazılımların geliştirilmesini,düzenli bir şekilde çalışmasını, güncellenmesini ve söz konusu yazılımların desteğini üstlenen birimdir. Bu yazılımlar arasında Kurumsal web sitesi, Yönetim Bilgi Sistemi (YBS), Kurumsal Portal ve Mobil Uygulama bulunmaktadır.Ayrıca birimlerden gelen talepler doğrultusunda yazılımlarda tasarım ve güncelleme ile alakalı değişikliklerde Yazılım Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.E-Devlet Kapısı için Türksat AŞ. ile belediyemiz arasında imzalanan protokol gereğince gerekli servisler sağlanarak ülkemizin resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresinden kurumumuz için 6 farklı hizmet alanında sorgulamalar yapılabilmektedir.

E-Devlet Kayseri Büyükşehir Belediyesi2016 yılı içerisinde alt yapı çalışmaları tamamlanan ve test çalışmaları başlatılan Elektronik Belge Yönetim Sistemi için test çalışmalarının tamamlanması ile birlikte 2016 yılı içerisinde kullanıma başlanmıştır. Bu bağlamda; kullanılan yönetim bilgi sistemi yazılımına gerekli sertifikalar uyarlanmaya başlanılmış, kurum idarecilerine e-imza cihazları alınmış ve kullanılmaya başlanmıştır.
EBYS sistemi kullanılarak evraklar KEP üzerinden gönderilip alınmaktadır. Kayıtlı Elektronik Posta hesapları alınarak kurumlar arasında da e-imzalı yazışmalar için gerekli altyapı kurulmuştur.
Belediye personeli EBYS sistemi hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli eğitimler Yazılım Şube Müdürlüğü tarafından verilmiş ve verilmeye devam etmektedir.

EBYS Sisteminde Yayınlanmış Belgewww.kayseri.bel.tr domain üzerinden yayın yapan internet sitemizde; Üst tanıtım alanı, Manşet haber tanıtım alanı, Çeşitli reklam/tanıtım alanları, Etkinlik takvimi alanı gibi alanların tasarımı ve kodlamaları kendi bünyemizde üretilmiş olup, vatandaşlarımızın beğenisine sunulmuştur.
Belediyemizin kurumsal web sitesi içerik ve tasarım bakımından günümüz şartlarına uygun hale getirilmiş ve yayına alınmıştır.

Kurumsal Web Sitesi Ara YüzüKurum bünyesinde yayınlanan kitap, dergi vb. görsel materyaller e-kitap şekline dönüştürülmekte ve kurumsal web sitesinde yayınlanmaktadır.
Belediyemizin kütüphane web sitesinde yayınlanan e-kitaplarımız gün geçtikçe artmakta ve kütüphane personelimiz halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için özveriyle çalışmaya devam etmektedir.

E-Kitaplar Web Ara YüzüÇalışanları bilgilendirmek ve eğitimlerini sağlamak amacıyla Kurumsal Portal Sistemi geliştirilmiştir. Kullanıcılara ek bir kullanıcı adı ve şifre gerektirmeden bilgisayarlarının kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapma imkânı sağlanmış ve kullanıcılar şifre karmaşasından kurtarılmıştır.
Geliştirilen alt yapı ile her kullanıcıya farklı yetkiler verilmesi sağlanarak sistemlerin ve yazılımların merkezi bir yerde toplanması ve profesyonel bir hale gelmesi sağlanmıştır. Hitap entegrasyonu, yemekhane entegrasyonu gibi entegreler yapılarak çalışanların merak ettiği konulara kolay bir şekilde erişmeleri sağlanmıştır. Çalışanlar hakkında bilgi ve hatırlatmalar yapılarak belediye içerisindeki koordinasyon kolaylaştırılmıştır.

Kullanıcı Giriş EkranıÇalışma Masası EkranıMeclis üyelerini meclis toplantısı zamanında SMS yoluyla bilgilendirmek amacıyla SMS içerisinde dinamik ve şifreli bir link göndererek şifreli bir giriş gerektirmeden meclis gündemi ve diğer dokümanlara meclis üyelerinin kolay bir şekilde ulaşması için Meclis Üyeleri Bilgilendirme Sistemi geliştirilmiştir.

Meclis Üyeleri SMS Gönderim EkranıBirimler içerisinde iş oluşturulması, oluşturulan iş için çalışanların görevlendirilmesi,  işin takip edilmesi ve o işle ilgilenen herkesin  işin durumu hakkında yorum yazarak verinin kaybolmaması ve söz konusu işlerden sorumlu personellerin birbirlerinden haberdar olması için İş Takip Sistemi geliştirilmiştir.

Yeni İş Oluşturma EkranıYaptığımız ve geliştirdiğimiz yazılımların entegre veya kullanımını diğer kişilere anlatmak veya öğretmek için Online Eğitim Yönetim Sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem ile herhangi bir yazılım yada sistem hakkında eğitim isteyen kişilerin verilen link ile her yerden ve her cihazdan kolay bir şekilde erişebilmesi ve eğitim alabilmesi sağlanmıştır.

Eğitim Dokümanları Listesi EkranıYeni Eğitim Dokümanı Ekleme EkranıBelediyemizde yaptığımız ya da yaptırdığımız projeleri yönetmek, hataları tespit etmek,  hata veya isteğin takibini yapabilmek açısından proje bilgilendirme sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistem ile kolay bir şekilde projelerin takibinin sağlanması amaçlanmıştır.

Proje Grupları EkranıProje Gruplarına Yeni Bilgilendirme Ekleme ve İnceleme EkranıIOS ve Android Platformları için geliştirilen mobil uygulamanın tasarımı geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur.

Akıllı Şehir Kayseri Mobil Uygulaması


 
Yazılım Şube Müdürlüğü İş Akış Şeması